انواع کالسکه و لوازم جانبی | کالسکه مبله | کالسکه عصایی | کالسکه سفری | کالسکه دوقلو | ست های کالسکه | لوازم جانبی و یدکی کالسکه

کالسکه و لوازم جانبی 

لیست مقایسه کالاها

انصراف

راهنمای جامع خرید کالسکه کودک کودکو

کالسکه یکی از اقلام بزرگ و اصلی سیسمونی است. بسیاری از ما وقتی برای اولین بار پدر و مادر می شویم، ‌نمی دانیم که هر کدام از اقلام سیسمونی باید چه ویژگی هایی داشته باشند. با دانستن بعضی از نکات و تجربیات می توانید سیسمونی ای تهیه کنید که مناسب بودجه،‌ سلیقه و سبک زندگی شما باشد. کالسکه ای امن که استفاده از آن آسان باشد، جزو وسایل ضروری است. اما از آنجایی که کالسکه ها در رنج قیمت متفاوتی هستند، حتما می خواهید طبق بودجه تان بهترین انتخاب را داشته باشید. این نکات می توانند به شما کمک کنند.

ویژگی های کالسکه برای هر سنی

چه کودک شما دو روزه باشد یا دوساله، بعضی از ویژگی های کالسکه ها برای هر سنی مفیدند. هنگام خرید به این ویژگی های مثبت دقت کنید:

 • بهتر است که محصول را متناسب با سبک و محیط زندگیتان نیز انتخاب کنید، به طور مثال اگر اهل ورزش و پیاده روی هستید و در شهری مثل تهران زندگی می کنید که پیاده روهای مناسبی ندارد، کالسکه ای کم حجم تر و سبک تر که چرخ های بزرگتر و نرم، کارایی بیشتری برای شما دارد. مساحت منزل، حجم آسانسور، آب و هوای محل سکونت و وضعیت خیابان ها و پیاده روها میتواند در انتخاب ما تاثیرگذار باشند.
 • چرخ های جلو باید دارای قفل چرخش باشند تا در سطوح ناهموار یا خاکی و شنی بتوانید چرخ های جلو را به حالت ثابت درآورده تا کالسکه حرکت آسان و مستقیمی داشته باشد.
 • مطمئن شوید که فریم کالسکه به خوبی سرجایش قفل می‌شود و مکانیزم آسانی داشته باشد.
 • نبودِ گوشه‌های تیز روی فریم را بررسی کنید، انگشتان کوچک کودکان ممکن است بین آن‌ها گیر کند.
 • نشیمن کالسکه نیز باید بدون سطوح و لبه های تیز و پلاستیک های برنده و خطرناک در نزدیکی کودک باشد.
 • پیروی از استاندارهای معتبر بین‏‌المللی و دارا بودن گواهی‌های آزمون و استاندارد معتبر از مهمترین نکاتی است که باید هنگام انتخاب در نظر بگیرید. با انتخاب کالسکه استاندارد، می تواند خیالتان راحت باشد که کالسکه‏ از لحاظ مرغوبیت، سلامت و ایمنی در سطح قابل قبولی قرار دارد.
 • اسکلت یا بدنه کالسکه باید کاملا مستحکم و دارای بست ها و اتصال های سالم و مقاوم باشدتا در اثر فشار و ضربه های معمول آسیب ندیده و خطری متوجه کودک نشود. 
 • ترمز چرخ های عقب کالسکه باید به صورت کامل و صحیح از حرکت کالسکه جلوگیری نموده و مانع از سر خوردن و حرکت در سراشیبی ها شود. ترمزها باید به طور همزمان هر دو چرخ عقب کالسکه را قفل کنند تا از چرخش و وارونگی کالسکه در سراشیبی جلوگیری شود.

هشدار: هیچ گاه کالسکه کودک را رها نکنید و در موقع توقف حتما چرخ های عقب آن را قفل کنید.

 • معتبر بودن برند کالسکه خود ضمانتی برای مرغوبیت و لذا ایمنی کالسکه است.
 • دارا بودن بندهای مهار ترجیحاً 5 نقطه ‏ایامن‌ترین مکانیزم مهار کودک در هر وسیله متحرک، بند مهار 5 نقطه ای است که اطراف کمر، بین پاها از شانه‌ها به سمت پایین بسته می‌شود.سگک کمربند باید راحت باز و بسته شود اما استفاده از آن برای کودک آسان نباشد.
 • نشیمن قابل تنظیم: نشیمن نوزادان تا حدود 6 ماهگی که بتوانند بنشینند و سرشان را کنترل کنند، باید در حالت صاف و خوابیده باشد.هرچند برای کودکان بزرگتر هم قابلیت خواباندن نشیمن یک مزیت است.نشیمن بعضی از کالسکه ها هم این قابلیت را دارند که به سمت بیرون یا مادر و پدر برگردانده شوند.بهتر است که استفاده از مکانیزم تغییر جهت و زاویه نشمین آسان باشد.
 • ترمز: استفاده از ترمز کالسکه باید راحت باشد حتی اگر کفش جلو باز پوشیده باشید. با گرفتن ترمز چرخ ها باید بلافاصله قفل شوند.در بعضی از مدل ها هر دو چرخ با هم قفل می‌شوند و در بعضی دیگر جدا جدا.که مدل اول پرطرفدارتر است.ترمز بعضی از کالسکه‌های سه چرخ با دست هم فعال می‌شود.
 • ارتفاع دسته: ارتفاع دسته کالسکه باید تا کمر شما یا کمی پایین‌تر باشد. می‌توانید به دنبال مدل هایی باشید که ارتفاع دسته‌شان قابل تنظیم است.
 • سایه‌بان: سایه‌بان کالسکه، از کودک در برابر آفتاب، باران و باد محافظت می‌کند. سایه‌بان‌های دارای ویژگی محافظت دربرابر اشعه UV، بهترین گزینه برای روزهای آفتابی هستند.
 • سبد وسایل: سبد زیرصندلی برای حمل پوشک، لوازم کودک و خرید روزانه ... مناسب است. به این فکر کنید که چه چیزهایی را ممکن است همراه خود داشته باشید. مثلا اگر با کودک به خرید می‌روید احتمالا سبد بزرگتر برایتان مفیدتر خواهد بود.
 • پارچه قابل شستشو: احتمال کثیف شدن پارچه کالسکه خیلی زیاد است. روکشی که جدا شود شستشوی آن را بسیار آسان تر می‌کند. برخی کالسکه‌‏ها نیز از موادی ساخته شده‌‏اند که به راحتی و با دستمال مرطوب پاک می‏‌شوند.
 • دفترچه راهنماکالسکه باید دارای راهنمای مصرف‏‌کننده باشد تا روش صحیح استفاده و نگهداری از آن و یا محدودیت‌هایش را بدانید.
 • جنس نشمین و تشکها و قسمت های پارچه: کالسکه باید از مواد مرغوب و مورد تایید استانداردهای معتبر برای استفاده کودک ساخته شده باشند تا خطری برای سلامت کودم نداشته باشند. پارچه کالسکه باید بی بو، دارای رنگ ثابت، نرم و راحت و مقاوم در برابر اشعه آفتاب و رطوبت باشد.

پاسخ به این سوالات هم به انتخاب شما کمک می کنند:

کجا از آن استفاده خواهید کرد؟ ممکن است بسیاری از کالسکه های با قیمت متوسط بزرگ و حجیم باشند (که اگر از خیابان های تنگ شهر عبور می کنید، برای شما ایده آل نیست) اما ممکن است اگر شما به سبدی جادار برای قرار دادن کیفتان، پوشک و وسایل ضروری دیگر نیاز دارید، کالسکه ای عصایی و کوچک مناسب شما نیست. اگر بدانید قرار است با کالسکه کجا بروید، نصف ماجرا حل می شود.

مناسب نوزاد است؟ جزئیات را بررسی کنید. تکیه گاه بعضی از کالسکه ها این قابلیت را دارند که کامل به پشت خوابانده شوند، به این معنا که می توانید نوزادتان را از روز اول داخل آن ها قرار دهید. اما بسیاری از مدل‌ها برای کودکانی مناسب هستند که می‌توانند کمی گردنشان را کنترل کنند یا تقریبا بنشینند، که معمولا کودکان چهار تا شش ماه اینگونه نیستند. شاید لازم باشد برای بعضی مدل ها کریر یا کریکات نصب شود تا مناسب نوزاد شما باشد، پس بهتر است قبل از خرید از این موضوع اطلاع داشته باشید.

قصد دارید چه مدت از آن استفاده کنید؟ شاید مایل باشید برای بعضی مدل های خاص مبلغ بیشتری بپردازید، داشتن قابلیت تغییر استفاده از نوزادی به کودکی می‌تواند در دراز مدت باعث صرفه جویی مالی شود. قصد دارید از کالسکه برای فرزندان دیگرتان هم استفاده کنید؟

استفاده از آن چقدر آسان است؟ به راحتی حرکت می کند؟ کالسکه باید در خط مستقیم حرکت کند و شما بتوانید با یک دست با آن دور بزنید. داشتن چرخ‌های گردان در جلو و عقب کالسکه دور زدن آن را آسان می کند.

چقدر راحت جمع و باز می شود؟ احتمالا وقتی که می خواهید کالسه را جمع یا باز کنید کودکتان و وسایلش در دست‌تان است، پس هرچه راحت تر جمع یا باز شود، بهتر است. بعضی از مدل ها قابلیت باز و بسته شدن با یک دست را دارند.

چقدر سنگین است؟ وقتی در سفر باشید، کالسکه سبک بهتر است. اما به جزئیات توجه کنید، بعضی از تولیدکنندگان، کالسکه‌ی 12 کیلوگرمی را سبک می‏‌نامند و بعضی دیگر کالسکه‌ی 6 کیلوگرمی را. وقتی کودک، ساک لوازم و کالسکه در دستتان باشد و مثلا بخواهید از پله ها بالا بروید، این تفاوتی بزرگ است.

بیش از یک کالسکه نیاز دارید؟ یک کالسکه‌ی عصایی سبک برای سفر، اما یک کالسکه‌ی بزرگ برای روزهای شلوغ در شهر می خواهید؟ برای بعضی از خانواده‌ها یک کالسکه جوابگوی نیازشان نخواهد بود.در اینصورت بهتر است هزینه را بین دو مدل کالسکه تقسیم کنید، نه اینکه برای یکی از آن ها هزینه‌ی سنگین بپردازید. شاید یک مدل ساده با سایز کامل برای خانه و یک کالسکه‌ی عصایی برای سفر مناسبتان باشد.

چطور کالسکه ای را انتخاب کنید که برای هر سنی مناسب باشد؟

تولد تا 6 ماهگی

به چه چیزی احتیاج دارید

در این مرحله، نگرانی عمده ی شما این است که نوزاد ایمن و راحت باشد. به دنبال کالسکه‌ای محکم باشید که سیستم آن به گونه‌ای باشد که تکان خوردن و بالا و پایین شدن کالسکه خیلی در آن احساس نشود.

یک ویژگی مهم دیگر: نشیمن راحت که قابلیت خواب کامل دارد تا نوزاد شما بتواند صاف، به پشت بخوابد.

چیزی که می خواهید

با ست کالسکه‌‏ی چند تکه دارای سبدحمل (کریکات) و یا کالسکه‌‏ای که قابلیت نصب کریر روی آن را دارد، هر دفعه مجبور نیستید برای سوارکردن و خارج کردن نوزاد، او را بیدار کنید. بعضی از مادران در این سن فریم کالسکه‌ی ارزان قیمتی تهیه می‌کنند که کریر به خوبی روی آن نصب می شود، و بعد کالسکه‌ای گران قیمت‏‏‌تر و کامل را وقتی کودک بتواند بنشیند تهیه می‏کنند.

به چه چیزی توجه کنید

اگر زیاد رانندگی نمی‌کنید، به جای ست کالسکه‌ی چند تکه، کالسکه‌ای تهیه کنید که بتوانید روی آن کریکات نصب کنید. اینطور شما می توانید اجازه دهید نوزادتان بخوابد و بروید، بدون نیاز به استفاده از آداپتور و یا چیز دیگری. می‌توانید از کریکات به عنوان گهواره‌‏ای کوچک هم استفاده کنید.

6 تا 12 ماهگی

به چه چیزی احتیاج دارید

حالا که کودک دیگر می‌‏تواند صاف بنشیند، اهمیت نشیمن کالسکه از همیشه بیشتر می ‏شود. صندلی باید جادار، با ساپورت کافی، دارای لایه‌ای نرم و بند مهار قابل تنظیم باشد و بتوانید پشتی آن را به درجات مختلف بخوابانید تا با بزرگ‌تر شدن کودک همراهتان باشد. همچنین مطمئن شوید که دارای بند مهار با پنج نقطه مهار ایمنی باشد تا هنگام سوار شدن بر کالسکه، امنیت کودک تامین شود.

چیزی که می خواهید

دیگر به مادر بودن عادت کرده‌اید و اعتماد به نفس بیشتری برای بیرون بردن کودک دارید. کالسکه سواری موقعیت خیلی مناسبی برای گپ زدن و ارتباط برقرار کردن با کودک است به ویژه وقتی می‌تواند صورت شما را ببیند. یک ویژگی که اغلب نادیده گرفته می شود، نشیمنی است که قابل تنظیم جهت بوده و بتواند رو به مادر و یا رو به جلو قرار بگیرد.

به چه چیزی توجه کنید

الان زمانی است که ممکن است به فکر خرید کالسکه‌ای تخصصی‌تر باشید تا مکمل کالسکه‌ی قبلی‌تان باشد (البته زمانی که کودک می تواند به خوبی سر و گردنش را کنترل کند). برای اینکه متوجه بشوید کدام کالسکه مناسب شماست، به سبک زندگیتان فکر کنید:

آیا دوست دارید بدوید و یا می خواهید با فرزندتان ورزش کنید؟ به دنبال کالسکه‌ی سبکی که مناسب دویدن است باشید که هم از پس پیاده روها بربیاید و هم سطوح ناهموار. مادری فعال و مدام در حال انجام کاری هستید؟ به فکر تهیه‌ی کالسکه‌ی عصایی باشید که سبک و قابل حمل باشد و به راحتی در صندوق عقب ماشین قرار بگیرد.

12 تا 18 ماهگی

به چه چیزی احتیاج دارید

کودک شما دارد مستقل‌تر و کنجکاوتر می‌شود و دلش می‌خواهد در دنیای اطرافش غرق شود. وقتی فرزندتان مدام از کالسکه بیرون می‌پرد، شما هم باید بتوانید کالسکه را سریع جمع کنید. پس بهتر است به دنبال مدلی سبک باشید که سریع و آسان جمع می‌شود (اگر مجبور شوید بین این دو ویژگی یکی را انتخاب کنید، راحت جمع شدن کالسکه بیشتر به کارتان می آید.). در این سن، کالسکه باید همچنان دارای کمربند با پنج نقطه مهار ایمنی باشد تا کوچولوی کنجکاو شما را امن نگه دارد. همچنین مراقب قسمتی از کالسکه که سایبان آن باز و بسته می شود باشید: معمولا کودکان هنگام راه رفتن دستشان را آن جا می گذارند و خطر گیر کردن و آسیب دیدن انگشتانشان در آن قسمت وجود دارد.

چیزی که می خواهید

به دنبال چرخ هایی باشید که حرکت دادنشان آسان باشد. وقتی کودکتان کنار شما راه می رود و دستتان را گرفته، مجبور می شوید کالسکه را با یک دست حرکت دهید. انجام دادن این کار با هر کالسکه ای آسان نیست.

به چه چیزی توجه کنید

اسکیت کالسکه برای روزهایی که کودک شما می خواهد مثل بچه های بزرگ باشد و به جای اینکه داخل کالسکه بنشیند، راه برود.چون زمان زیادی نمی گذرد که بعد از چند قدم از خسته شدن پاهایش شکایت می کند، آن موقع می تواند روی اسکیت کالسکه سوار شود.

انواع مختلف کالسکه

کالسکه ها به شش دسته تقسیم بندی می شوند:

کالسکه کامل

کالسکه کامل چیست؟ اگر می خواهید برای یک کالسکه هزینه کنید که در کل سال های کودکی فرزندتان از آن استفاده کنید، کالسکه کامل مناسب شماست. این کالسکه ها بزرگتر، مستحکم تر و معمولا بادوام تر هستند و گزینه ای استاندارد هستند. علاوه بر این، بسیاری از مدل ها ویژگی های متنوعی دارند که نه تنها کالسکه سواری کودک را لذت بخش می کنند، بلکه زندگی شما را هم آسان تر می کنند.

ویژگی های مثبت: انتخاب بسیاری از خانواده ها، کالسکه‌ای کامل که تمام نیازهای ابتدایی را برآورده کرده و مزایای مثبت دیگری هم دارد:

 • نشیمن بزرگ، راحت و نرم
 • پشتی صندلی قابل خواباندن
 • قابلیت قرارگیری رو به مادر یا رو به بیرون
 • امکان نصب صندلی ماشین
 • قابلیت تبدیل با رشد کودک، قابل استفاده از زمان نوزادی با صندلی ماشین نوزاد (کریر) و یا در بعضی مدلها، کریکات تا دوره نوپایی
 • سایبان با قابلیت بزرگتر شدن
 • لاستیک های مقاوم با سیستم تعلیق و قابلیت جذب شوک
 • سبد جادار برای وسایل
 • قابلیت تنظیم ارتفاع دسته (مخصوصا وقتی یکی از والدین قد بلندتر و دیگری کوتاه تر است)
 • لوازم جانبی مفید نظیر جالیوانی، چتر سایبان، کاور باران، پشه بند، یا سینی غذا

معایب: ممکن است کالسکه‌ی کامل، بزرگ و سنگین باشد. اگر از وسایل حمل و نقل عمومی یا پله زیاد استفاده می کنید، یا با فرزندتان از مغازه های کوچک یا خیابان های شلوغ عبور می‌کنید، ممکن است استفاده از این کالسکه برایتان دشوار شود. اگر در منزلتان و وسیله نقلیه تان فضای کافی ندارید، ممکن است کالسکه‌ی کامل برایتان جاگیر باشد.

کالسکه‌ی سبک یا عصایی

کالسکه‌ی عصایی چیست؟ شاید با انتخاب این کالسکه بعضی از ویژگی های کالسکه‌ی کامل را از دست بدهید، اما اگر مدام در سفر و یا رفت و آمد باشید، این کالسکه همه آن موارد را برایتان جبران می کند.

ویژگی های مثبت: وزن آن معمولا 7 کیلوگرم یا کمتر است و به گونه‌ای طراحی شده که به راحتی قابل حمل باشد (حتی بعضی از مدل ها دارای بند شانه هستند). جمع کردن آن راحت است و باعث می شود به آسانی آن را داخل ماشین قرار دهید یا با خود به هواپیما، اتوبوس یا قطار ببرید. بسیاری از کالسکه‌های سبک وزن این قابلیت را دارند که نشیمنشان تا قسمتی خوابانده شود، سایبانشان باز شود و جالیوانی یا سینی غذا یا سبد وسایل دارند.

 معایب: اگر به دنبال کالسکه‌ای هستید که بتوانید از نوزادی استفاده کنید، اغلب کالسکه‌های عصایی این قابلیت را ندارند. درحالی که می توانید تعداد کمی از مدل های کالسکه‌ی عصایی با قابلیت نصب کریر را برای نوزادتان استفاده کنید، اغلب کالسکه های عصایی برای کودکان شش ماه به بالا طراحی شده اند.

 کالسکه ورزشی

کالسکه ی ورزشی چیست؟ آیا همیشه در حال دویدن و پیاده روی هستید؟ پس کالسکه‌ی ورزشی مناسب شماست.

ویژگی های مثبت: سیستم تعلیق کالسکه که نمی گذارد ضربات و ناهمواری ها حس شود و به شما امکان می دهد بدوید یا از سراشیبی بالا بروید و در همین حین جای کودکتان نرم و راحت باشد. چرخ جلوی بعضی از آن ها برای قدرت مانور بیشتر قابلیت چرخش دارد و می توانند ثابت هم بشوند.

دیگر ویژگی های مثبت کالسکه‌ی ورزشی این است که با صندلی ماشین قابل استفاده است (از نوزادی تا کودک نوپا)، می‌توانید نشیمنش را بخوابانید، ارتفاع دسته قابل تنظیم است و سبد وسایل بزرگی دارد. کمربند با پنج نقطه مهار ایمنی و بند مچ هم امنیت را تامین می کنند، پس هنگام خرید کالسکه ورزشی این نکات را در ذهن داشته باشید.

ویژگی های منفی: ممکن است کالسکه ی ورزشی کمی سنگین تر باشد و درصورت کمبود فضا، مانند کالسکه ی عصایی خیلی جمع نمی شود.

همچنین، درحالی که اغلب کالسکه های سه چرخ، «ورزشی» نامیده می شوند، همه‌ی کالسکه های سه چرخ برای دویدن مناسب نیستند.

 کالسکه ی دوقلو یا سه قلو

کالسکه های دوقلو دو نوع هستند: یا دو نشیمن کالسکه پشت سر هم هستند و یا در کنار هم.

ویژگی های مثبت: اگر چند فرزند دارید، با استفاده از این کالسکه فقط کافی‌ست که یک کالسکه را کنترل کنید.

ویژگی های منفی: کالسکه های دوقلو معمولا سنگین تر و بزرگترند و وزنشان تا حدود 18 کیلوگرم می رسد. هنگام خرید کالسکه‌ی دوقلو به پهنای آن توجه کنید (از در رد می‌شود؟)

 فریم کریر

فریم کریر چیست؟ این فریم های چرخدار به این منظور ساخته شده‌اند که کریر نوزاد را بسیار سریع و ساده روی کالسکه منتقل کنید.

ویژگی های مثبت: سبک و جمع و جور هستند و می شود به آسانی از ماشین و به داخل ماشین منتقلش کرد.

ویژگی های منفی: این نوع کالسکه معمولا برای استفاده‌ی کوتاه مدت مناسب است.

 ست کالسکه چند تکه

ست کالسکه چند تکه چیست؟ در این نوع کالسکه کریر نوزاد بر روی کالسکه قابل نصب است. کالسکه های سایز کامل، سبک و ورزشی به صورت ست چند تکه عرضه می شوند و می توانید از بین آن ها نوع کالسکه‌ی مورد نظرتان را انتخاب کنید.

ویژگی های مثبت: داشتن کریری که با آداپتور به کالسکه متصل می شود، به این معنا است که می‌توانید نوزادتان را درحالی که خوابیده، بدون اینکه بیدارش کنید، از ماشین به کالسکه منتقل کنید. و معمولا خرید ست چند تکه می تواند از لحاظ هزینه هم به صرفه تر باشد.

ویژگی های منفی: با اینکه کالسکه تا وقتی که کودکتان بزرگتر شود هم قابل استفاده است، کریر بعد از مدتی برایش قابل استفاده نخواهد بود و احتمالا باید صندلی مناسب سنش را تهیه کنید.

آیا نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر دارید؟ متخصصین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. تماس با ما

ادامه مطلب ...
جستجوی پیشرفته