برنامه ریزی ساده برای انجام کارهای کودک با دیسیپلین مثبت

0
الان فصل مدرسه‌ست و بچه های کوچکتر هم به مهد یا پیش دبستانی میرن.
من کمی نگران شروع این فصل و آماده شدن دخترم بودم. چون او صبح‌ها موقع لباس پوشیدن با من همکاری نمی‌کنه،‌ دوست نداره صورت‌ش را بشوره یا مسواک بزنه و صبحانه بخوره. و اینکه باید به موقع آماده باشه تا از مدرسه جا نمونه.

یکی از موارد مفیدی که در دوره دیسیپلین مثبت یاد گرفتم،‌ درست کردن چارت برنامه ریزی بوده.

وقتی این چارت رو درست کردیم و نتیجه مثبت‌ش رو دیدم،‌ تعجب کردم که چطور ممکنه یه کاغذ همچین تاثیری داشته باشه و دختر من ۶ صبح همه ی کارها رو بدون دعوا و بهونه گیری انجام بده.

درست کردن این چارت شرایطی داره:

این چارت رو حتما با کودک درست کنید و نظرش را بپرسید. مثلا بپرسید که به نظرش قبل خواب چه کارهایی رو باید انجام بده و کدوم کار باید اول انجام بشه و کدوم کار بعدا.

حتی وقتی کودک دو یا سه ساله است و خوندن و نوشتن بلد نیست،‌ به جای نوشتن کارها، عکس آن‌ها را بگذارید. مثلا وقتی داره دست و صورت‌ش رو می‌شوره ازش عکس بندازید و اون عکس رو روی چارت بچسبونید.

ساختن این چارت به او حس اهمیت و تعلق میده.

وقتی کودک به این چارت عمل میکنه حس نمیکنه که شما رئیس هستید،‌ بلکه این چارته که به او می‌گه باید چه کار کنه و کودک دیگه لجبازی نمی کنه.

وقتی حس میکنه کارها تحت کنترل او هستن دیگه با هم جنگ قدرت نخواهید داشت. چون خود کودک در آماده کردن‌ش نقش داشته، مشتاقانه به چارت عمل می کنه.

حتما چارت رو از جایی آویزان کنید که جلوی دید کودک باشه و هیچ وقت برش ندارید.

وقتی مرحله های چارت رو قراموش کرد ازش بپرسید مرحله بعدی چیه؟ و صبر کنید تا خودش جواب بده یا از روی چارت ببینه. و نباید عادت کنه که شما بهش بگید چیکار کنه.

وقتی برای انجام این کارها به او جایزه بدید،‌حس “توانایی درونی” کودک از بین میره و دیگه جایزه گرفتنه که مهم میشه.

یادتون باشه که این چارت برای تمام کارهای روزانه نیست،‌ برای کارهایی مثل آماده شدن برای خواب یا آماده شدن برای رفتن به مدرسه یا جاهای دیگه هست.

اگه از این چارت خسته شد،‌ بهش کمک کنید یه چارت دیگه درست کنه.

منبع: کودکو

نظر بگذارید