ایزوفیکس چیست؟ طریقه نصب صندلی کودک به ایزوفیکس
راهنمای نصب صندلی کودک ایزوفیکس دار در خودرو 0

کودکان جثه کوچکی دارند و کمربند ایمنی، به تنهایی برای تأمین امنیت آنها کافی نیست. برای همین باید از صندلی‌های مخصوص استفاده کرد که متناسب با کودکان طراحی شده‌اند و کاملا ایمن هستند. طبق قوانین بین‌المللی و استانداردهای جهانی، کودکان تا قبل از پنج سالگی در داخل خودرو حتما باید روی صندلی کودک بنشینند، این صندلی‌ها که به اسم کارسیت یا صندلی ماشین شناخته می‌شوند، استانداردهای خاصی دارند و به‌طور معمول روی صندلی عقب خودرو نصب می‌شوند.

ایزوفیکس یک استاندارد جهانی در خودرو است که برای اتصال صندلی کودک به صندلی عقب استفاده می‌شود و خوشبختانه به تازگی در خودروهای تولید داخل نیز از این استاندارد استفاده می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که راهنمای نصب صندلی ماشین کودک ایزوفیکس را به دقت مطالعه کنید و آن را خودروی خود نصب کنید.

ایزوفیکس صندلی چیست؟

ایزوفیکس صندلی در حقیقت یک استاندارد جهانی است که در سال ۱۹۹۷ توسط شرکت فولکس واگن ابداع شده و امروزه به عنوان یک آپشن روی خودروها ارائه می‌شود. در سیستم ایمنی ایزوفیکس قلاب‌هایی تعبیه شده‌اند که می‌توان صندلی کودک را به آنها متصل کرد. این قلاب‌ها که به شاسی خودرو متصل هستند باعث می‌شوند که صندلی کودک به طور محکم به صندلی عقب خودرو بچسبد و در هنگام تصادف یا هر تکان شدید، از تکان خوردن یا باز شدن و پرت شدن صندلی جلوگیری کند.

از نظر مکانیزم نصب صندلی کودک به دو نوع تقسیم می‌شود. نوع اول توسط کمربند ایمنی خودرو به صندلی خودرو متصل می‌شود و نوع دوم آن که با کمک قلاب‌های ایزوفیکس به صندلی خودرو متصل می‌شود و صندلی کودک ایزوفیکس نام دارد.

در صندلی‌های کودک که قابلیت نصب با سیستم ایزوفیکس را دارند، میله‌های نصب به قلاب‌های ایزوفیکس خودرو یا برروی خود صندلی کودک در قسمت پایه زیرین آن تعبیه شده‌اند و یا برروی پایه ایزوفیکس جداگانه‌ای (بیس ایزوفیکس) که صندلی کودک برروی آن متصل می‌شود، قرار دارند.

صندلی‌های کودک ایزوفیکس سه نقطه اتصال دارند:

۲ نقطه اتصال میله‌های ایزوفیکس صندلی کودک به قلاب‌های ایزوفیکس صندلی خودرو و یک نقطه اتصال سوم برای ایجاد ایستایی بیشتر و جلوگیری از چرخش صندلی در صورت تصادف که به یکی از دو صورت زیر است:

 1. پایه نگهدارنده کف که بر روی کف خودرو قرار می‌گیرد.
 2. قلاب اتصال از بالا (tether) که در خودروهایی که به این سیستم مجهز هستند به میله خصوصی که در پشت صندلی خودرو قرار گرفته، متصل می‌شوند.

صندلی‌های کودک که با کمربند نصب می‌شوند، ایمنی کمتری نسبت به صندلی کودک ایزوفیکس دارند. دلیل آن این است که کمربند ایمنی انعطاف‌پذیر بوده و باعث می‌شود که صندلی کودک کمی آزادی جابجایی داشته باشد و همچنین به مرور زمان شل شده و نیاز به باز و بست مجدد دارد. همچنین حدود ۸۰ درصد مردم هنگام نصب این صندلی‌ها دچار خطاهای مختلفی می‌شوند و در نتیجه صندلی کودک بطور صحیح نصب نشده و ایمنی مورد انتظار را فراهم نمی‌کند.

اما در صندلی‌های ایزوفیکس، بیش از ۹۰ درصد مردم که برای اولین بار آن را نصب می‌کنند، بدون هیچ گونه ایراد و نقصی آن را انجام می‌دهند و در نتیجه ایمنی بیشتری دارد. از نظر جهت نصب، صندلی‌های ایزوفیکس نیز مانند سایر صندلی‌های کودک انواع مختلفی دارند و برای کودکان کمتر از ۱۲ ماه باید از نوع رو به عقب استفاده کنید و برای کودکانی که بزرگ‌تر از ۱۲ ماه هستند، می‌توان از صندلی‌های رو به جلو استفاده کرد. با این حال، شیوه نصب آن به عوامل مختلفی مانند قد، سن، ارتفاع شانه کودک و… بستگی دارد. البته توصیه کارشناسان این است که تا زمانی که می‌توانید، به دلیل ایمنی بیشتر، کودک را رو به عقب بنشانید.

خرید صندلی ماشین نوزاد از سایت کودکو

مزایای ایزوفیکس

با توجه به موارد اشاره شده در بالا، مزایای صندلی خودرو ایزوفیکس را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. کاهش چشمگیر احتمال خطا در نصب صندلی خودرو کودک
 2. نصب سریع‌تر و آسان‌تر
 3. ایجاد اتصالی محکم و ثابت بین کارسیت و خودرو و افزایش ایمنی

راهنمای گام به گام نصب صندلی کودک به ایزوفیکس

طبیعی است والدینی که تازه پدر و مادر شده‌اند، نحوه استفاده از ایزوفیکس را ندانند یا تصور کنند که یک کار فنی است! اما به هیچ‌وجه این‌طور نیست و در واقع بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. اکثر فروشندگان کارسیت، هنگام خرید برای شما کلیه مراحل نصب را توضیح می‌دهند یا می‌توانید با مطالعه دفترچه راهنمای نصب صندلی ماشین کودک ایزوفیکس به راحتی صندلی کودک را تنظیم کنید.

اگر توضیحات فروشنده را فراموش کردید یا از توضیحات دفترچه راهنما گیج شدید، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا باید حلقه‌های ایزوفیکس که مابین شکاف بین تشک نشیمن و پشتی صندلی عقب خودرو قرار دارد، پیدا کرده و در دسترس قرار دهید.
 • سعی کنید قلاب‌های ایزوفیکس کارسیت یا بیس ایزوفیکس را در مقابل محل قرارگیری حلقه‌های ایزوفیکس در خودرو قرار دهید.

راهنمای نصب صندلی ماشین کودک ایزوفیکس

 • اگر کارسیت شما مجهز به قلاب اتصال از بالا (top tether) نیز هست، ابتدا سعی کنید این قلاب را از پشت کارسیت خارج کرده و در دسترس قرار دهید.

چک لیست اطمینان از نصب صحیح صندلی خودرو کودک

 • سپس قلاب‌ها را داخل به حلقه‌های ایزوفیکس چفت (متصل) کنید. تمامی صندلی‌های کودک ایزوفیکس استاندارد دارای نشان‌گرهایی هستند که به محض چفت شدن، به رنگ سبز در می‌آیند.

نصب صندلی ماشین کودک ایزوفیکس دار

 • بعد از اتصال به ایزوفیکس و ثابت کردن صندلی کودک، ارتفاع پایه نگهدارنده کف را تنظیم کنید تا پایه بر روی کف خودرو قرار گرفته و چفت شود. اما در صورتی که کارسیت و خودرو شما مجهز به قلاب اتصال از بالا (top tether) هستند، قلاب تاپ تتر را به حلقه اتصال پیش‌بینی شده در خودرو متصل کنید و بند آن را محکم کنید.

مزایای ایزوفیکس

چک لیست اطمینان از نصب صحیح صندلی خودرو کودک

پس از نصب و محکم کردن صندلی کودک باید چند نکته را با دقت بررسی کنید تا از ایمنی آن مطمئن شوید. از جمله مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • بررسی بندهای مهار

باید مطمئن شوید که بندهای مهار صندلی نه بیش از اندازه محکم و سفت باشند که کودک را اذیت کند و نه بیش از حد شل باشند که ایمنی کودک را به خطر بیاندازد. حتما قبل از اینکه کودک را سوار کنید، بندهای مهار صندلی را محکم بکشید تا از ایمنی و صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید. توجه کنید که اگر بعد از قراردادن کودک داخل کارسیت و بستن بندهای مهار، بتوانید بندها را در دست بگیرید، نشان‌دهنده این است که بندها به اندازه کافی محکم نیستند. بندهای مهار باید کاملا صاف و بدون هیچگونه پیچ خوردگی برروی شانه‌ها و بدن و ران‌های کودک قرار گرفته باشند.

 • توجه به گیره کمربند

صندلی کودک پس از نصب صحیح، نباید بیش از ۲ یا ۳ سانتی‌متر تکان بخورد. بنابراین اگر به نظرتان بیش از این مقدار حرکت می‌کند، باید اشکالی در نصب وجود داشته باشد و در غیر این صورت باید از گیره کمربند برای محکم کردن آن استفاده کنید.

 • ثابت کردن جای کودک

اگر سایز صندلی متناسب با کودک شما است ولی به نظر می‌رسد که کودک در جای خود ثابت نیست، باید از محافظ سر و گردن استفاده کنید.

 • تنظیم نشانگر سطح

در صورتی که صندلی کودک شما دارای نشانگر سطح است، می‌توانید از آن برای تنظیم زاویه صندلی استفاده کنید. معمولا برای اینکه سر کودک در عقب نگه داشته شود، می‌توانید صندلی را در زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه تنظیم کنید.

 • بررسی مجدد تمامی موارد

بعد از اینکه تمامی موارد را انجام دادید، بار دیگر همه چیز را بررسی کنید تا از ایمنی صندلی کودک مطمئن شوید. نحوه استفاده از ایزوفیکس کاملا ساده است. تنها کافی است که تمامی مراحل را با دقت انجام دهید و نکات ذکر شده را رعایت کنید.

خرید کریر نوزاد از سایت کودکو

آیا صندلی ایزوفیکس گزینه گرانقیمتی است؟

اگر خودروی شما مجهز به قلاب‌های ایزوفیکس باشد، هزینه شما فقط خرید کارسیت ایزوفیکس‌دار خواهد بود. کارسیت‌های ایزوفیکس نسبت به سایر کارسیت‌ها که تنها با کمربند نصب می‌شوند، قیمت بالاتری دارند که این به خاطر تکنولوژی بالاتر و اجزا بیشتر بکار رفته در ساخت این نوع از صندلی‌های خودرو کودک است. اما این تفاوت قیمت در حدی است که به راحتی با ایمنی و راحتی بیشتری که استفاده از صندلی ایزوفیکس فراهم می‌کند، توجیه می‌شود. بنابراین محبوبیت و تقاضا برای صندلی‌های ایزوفیکس مرتب در حال افزایش است.

بیشتر بخوانید: راهنمای تعویض پوشک نوزاد

جمع‌بندی

وقتی فرزند کوچک دارید و می‌خواهید او را سوار ماشین شخصی کنید، حواستان باشد که ایمنی او خیلی مهم است. برای این کار علاوه‌ بر رعایت نکات ایمنی و بستن کمربند، حتما باید از صندلی کودک یا کار سیت استفاده کنید که نه‌تنها کمک می‌کند تا فرزندتان راحت بنشیند، بلکه خیالتان از امنیت او راحت باشد. همچنین استفاده از کارسیت ایزوفیکس نصب آن را سریع‌تر و ساده‌تر و در نتیجه احتمال خطا در نصب را کاهش داده و با ایجاد اتصالی محکم و بادوام موجب افزایش چشمگیر ایمنی کودک در سفرهای با خودرو می‌شود.

نظر بگذارید