قنداق کردن نوزاد؛ راهنمای انتخاب و خرید قنداق نوزاد
راهنمای خرید انواع قنداق نوزاد 0

احتمالا اولین باری که پرستار بیمارستان، نوزاد تازه متولد شده را برای شیر خوردن در آغوشتان گذاشت، یک بسته ظریف دیدید که سر کوچکی از آن بیرون آمده بود. پرستاران بخش نوزادان، راز داشتن یک نوزاد شاد و آرام را می‌دانند: قنداق کردن!

قنداق کردن یک روش قدیمی برای پیچیدن نوزاد در یک پتو یا پارچه نازک است. دلیل قنداق کردن نوزاد این است که قنداق کمک می‌کند آرام بماند و خوابی راحت را تجربه کند. شاید در ابتدا چندان خوشایند به نظر نرسد که دست و پای نوزاد را در پارچه بپیچیم و امکان حرکت او را محدود کنیم اما این روش مزایایی دارد که حتی برای نوزاد هم شیرین و دلچسب است.

کاربرد و مزیت قنداق کردن نوزاد

  • نوازدی که به تازگی رحم مادر را ترک کرده و وارد دنیای ناشناخته شده، با پیچیده شدن در قنداق راحت‌تر با زندگی خارج از رحم سازگار می‌شود و احساس امنیت و اطمینان خواهد داشت.
  • پریدن دست و پای نوزاد، بخشی از واکنش‌های غیر ارادی است که اجازه نمی‌دهد خواب آرامی داشته باشد؛ قنداق کردن از این رفلکس‌های ناخودآگاه جلوگیری می‌کند.
  • تا زمانی که هنوز بدن نوزاد توانایی تنظیم دمای داخلی را پیدا نکرده، قنداق حس دلچسب گرما را به او منتقل می‌کند.

به طور خلاصه، قنداق کردن روشی آسان برای انتقال حس آرامش و اطمینان به نوزاد و تضمین خوابی راحت و طولانی است. اما طرز قنداق کردن نوزاد نیز بسیار مهم است. در ادامه راهنمای قنداق کردن نوزاد را می‌خوانیم.

روش صحیح قنداق کردن

قنداق کردن در ابتدا ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما بیش از صد سال است که از این روش برای خواباندن نوزاد استفاده می‌شود، مطمئن باشید که شما هم به راحتی آن را می‌آموزید. روش قنداق کردن نوزاد تنها چند مرحله کوتاه دارد:‌

روش قنداق کردن نوزاد

  1. سطح صاف: قنداق کودک را به شکل لوزی روی یک سطح صاف پهن کنید؛ مطابق شکل، گوشه سمت بالا را حدود ۱۵ سانتی‌متر تا به سمت پایین تا کنید.
  2. خواباندن نوزاد: نوزاد را به پشت روی قنداق قرار دهید؛ سر کودک باید بالای لبه تا خورده قنداق و بدن به سمت پایین باشد.
  3. پیچیدن قنداق: بازوی چپ نوزاد را صاف کرده و سمت چپ قنداق را بگیرید و روی بازوی چپ و سینه بکشید. قنداق را زیر بازوی راست و پشت نوزاد قرار دهید. در این مرحله بازوی چپ کودک پوشانده می‌شود، اما بازوی راست آزاد است. گوشه پایین قنداق را روی بدن کودک تا بزنید و آن را زیر اولین چین، زیر چانه بچسبانید. بازوی راست نوزاد را صاف کرده و سمت راست قنداق را روی بدن بکشید و آن را زیر پهلوی چپ و پشت کودک قرار دهید.

به خاطر داشته باشید: قنداق باید گرم و امن باشد، اما خیلی محکم نباشد. باید بتوانید دو تا سه انگشت خود را به راحتی بین سینه و قنداق قرار دهید. قنداق در اطراف باسن کودک نیز باید شل باشد که بتواند پاهای خود را حرکت دهد.

خرید قنداق فرنگی نوزاد از سایت کودکو

معایب قنداق کردن نوزاد

قنداق کردن روشی است که از گذشته تا امروز برای خوابیدن بهتر نوزادان پیشنهاد می‌شده و هنوز هم آکادمی اطفال آمریکا (AAP) آن را پیشنهاد می‌کند. اما باید بدانید که قنداق کردن معایبی نیز دارد و اگر دستورالعمل‌های صحیح آن را رعایت نکنید، ممکن است خطرناک باشد.

  • قنداق‌هایی که بیش از حد شل باشند و یا به خوبی پیچیده نشده باشند، ممکن است روی صورت کودک را بپوشانند و احتمال خفگی ایجاد کنند. چرا که قنداق خواب کودک را عمیق‌تر می‌کند و در نتیجه اگر صورت کودک پوشیده باشد، احتمال آنکه بیدار شود و صدایی ایجاد کند کم خواهد بود.
  • قنداق‌هایی که بیش از حد سفت بسته شوند، اجازه نمی‌دهند پاهای کودک حرکت داشته باشد و به صورت غیر طبیعی آن را صاف نگه‌ می‌دارند، در نتیجه به باسن، مفاصل و غضورف‌های او آسیب می‌رسانند. برای رشد سالم مفصل ران، قسمت پایین قنداق باید شل باشد و پاهای کودک به سمت بالا خم باشد.
  • گرمای بیش از حد، ممکن است باعث کم شدن ناگهانی آب بدن نوزاد شود. تعرق، موی مرطوب، گونه‌های برافروخته، بثورات پوست و تنفس سریع از علائم دمای بالاست. برای قنداق کردن نوزاد حتما از پارچه‌های نازک استفاده کنید.

تا چه زمانی از قنداق نوزاد استفاده کنیم؟

قنداق کردن، راهی هوشمندانه برای کمک به آرامش مادر و نوزاد است. اما پس از یک مدت مشخص دیگر توصیه نمی‌شود. پیچیده شدن بیش از حد مانع از رشد سالم نوزادان چند ماهه شده و در ایجاد مهارت‌های حرکتی متناسب با سن آن‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

بهترین زمان برای توقف قنداق کردن حدودا سه تا چهار ماهگی نوازد است. اما باز هم کاملا به نوزاد شما بستگی دارد. اگر نوزاد شما فعال‌تر باشد و غلتیدن را از دو ماهی شروع کند، همین زمان باید قنداق کردن را کنار بگذارید.

خرید گهواره نوزاد از سایت کودکو

راهنمای خرید قنداق

برای خرید قنداق باید به نکاتی مانند جنس و نوع پارچه، سایز قنداق و نوع آن دقت کنید. هرکدام از این موارد می‌تواند در ایمنی قنداق و راحتی کودک تأثیرگذار باشد.

انواع مدل‌های قنداق نوزاد

با توجه به سابقه طولانی استفاده از قنداق، امروزه شاهد مدل‌ها، طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی هستیم که به راحتی در دسترس بوده و می‌توانید از میان آن‌ها مناسب‌ترین را انتخاب کنید. در کل می‌توان قنداق‌های موجود در بازار را به دو دسته تقسیم کرد:

قنداق‌های ساده پارچه‌ای

این نوع، ساده‌ترین مدل قنداق‌های موجود در بازار است که از پارچه‌های بسیار نرم و لطیف دوخته شده و احساس راحتی و آرامش به نوزاد منتقل می‌کند. این قنداق‌ها دقیقا همان قنداق‌های سنتی هستند که با همان روشی که در بالا توضیح دادیم، بسته می‌شوند.

قنداق فرنگی

این قنداق، طراحی جدیدی است که استفاده از آن برای والدین راحت‌تر است. این قنداق در واقع شبیه کیسه خواب است و تنها کافی است که نوزاد را در آن قرار دهید و چسب، دکمه یا زیپ آن را ببندید. در خرید این نوع قنداق حتما به جنس آن دقت کنید.

چه جنسی برای قنداق نوزاد مناسب است؟

در انتخاب قنداق، باید جنسی انتخاب کنید که ضد آلرژی، نرم و ترجیحا دارای قابلیت کشسانی باشد. بهتر است نه تنها در قنداق، که برای لباس نوزاد از پارچه‌های نخی استفاده کنید که حساسیت‌زا نباشند. پارچه‌های نخی خنک هستند و از گرم شدن بیش از حد بدن نوزاد به خصوص در تابستان جلوگیری می‌کنند.

در زمستان گاهی از پتوهای نازک و نرم برای قنداق کردن نوزاد استفاده می‌شود. این پتوها باید حتما نازک باشند، پنبه، فلانل سبک و حتی بامبو جنس مناسبی برای این پتوی نوزاد به شمار می‌روند. پارچه‌های ضخیم و سنگین علاوه بر آنکه گرمای بیش از حد دارند، حس آرامش نیز به کودک نمی‌دهند. مواد مصنوعی خام نیز می‌توانند موجب آلرژی و بیماری پوستی در نوزاد شوند.

بیشتر بخوانید: طریقه نصب صندلی کودک به ایزوفیکس

انتخاب سایز مناسب برای قنداق نوزاد

برای اطمینان از راحتی و آسیب نرسیدن به پاها و توان حرکتی نوزاد باید حتما به سایز قنداق توجه داشته باشید. سایز قنداق باید به اندازه‌ای باشد که فشاری به باسن و ماهیچه‌های پا و همین‌طور بازوها وارد نشود. با توجه به قد نوزاد می‌توانید از پارچه یا پتویی در ابعاد ۷۵ سانتی‌متر مربع تا ۱۱۵ سانتی‌متر مربع استفاده کنید.

در پایان

قنداق کردن به مادر و نوزاد کمک می‌کند در آرامش به زندگی جدید خود عادت کنند. نوزاد پیچیده در قنداق، همان گرما و لذت رحم را در دنیای خارج تجربه می‌کند و خوابی عمیق و راحت خواهد داشت؛ این آرامش به مادر نیز کمک می‌کند هم استراحت کافی داشته باشد و هم بدون اضطراب و تنش در کنار نوزادش اوقات شیرین و به‌یادماندنی را تجربه کند.

نظر بگذارید