در بارداری چگونه از پوستمان مراقبت کنیم؟ - مجله‌ی کودکو

در بارداری چگونه از پوستمان مراقبت کنیم؟

بارداری یکی از دوران طلایی و فراموش نشدنی زندگی هر خانمی بوده و همانطور که میدانید در این دوران، تغییرات زیادی در بدن اتفاق می افتد که ممکن است برخی از این تغییرات خوشایند نباشد، یکی از مهمترین آنها خشک شدن پوست، لک شدن آن و ترک خوردن پوست شکم و رانها میتواند باشد.

از طرفی، این دوران آنقدر حساس است که مصرف هر چیزی باید با احتیاط انجام شود. از مواد غذایی گرفته تا محصولات مراقبت از پوست و مویی که مصرف می شود باید در نهایت امنیت باشد تا اطمینان حاصل شود که آسیبی به جنین نمی رسد.

تغییرات هورمونی بدن، پوست را در دوران بارداری آسیب پذیرتر از حالت عادی می کند. از این رو باید مراقبت ویژه ای از پوست نمود. اولین گام مراقبت از پوست در دوران بارداری، مصرف ضدآفتاب است. در این دوران پوست بیشتر مستعد ایجاد لکه می شود و برای پیشگیری از چنین موضوع ناخوشایندی که شاید سالها ردپای آن بر پوست بماند، باید از تماس پوست با نور آفتاب  محافظت کامل کرد.

محافظت کامل یعنی :

1- در ساعاتی که بیشترین اشعه UV از خورشید ساطع می شود، در معرض آن قرار نگیریم.

2- از پوشش کلاه، عینک آفتابی و لباس پوشیده استفاده کنیم.

3- از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم و هر دو ساعت یکبار آن را تمدید کنیم.

برخی از خانمهای باردار از ترس اینکه مبادا جذب مواد شیمیایی از طریق پوستشان به جنین آسیب بزند، از مصرف کرم های ضدآفتاب خودداری می کنند. این کار مشابه آن است که به جای حل مسئله، صورت سوال را پاک کنیم! راه حل برطرف کردن این نگرانی این است که در دوران بارداری از کرمهای ضدآفتاب شیمیایی استفاده نشود و به جای آن از کرمهای مینرال یا فیزیکال استفاده شود. وقتی میگوییم یک کرم، مینرال است یعنی اینکه از فیلترهای شیمیایی UV استفاده نشده و فیلترهایی در این نوع کرم استفاده شده که با انعکاس نور، مانع از رسیدن آن به پوست می شوند و هیچ فرآیند شیمیایی در این میان اتفاق نمی افتد و ماده شیمیایی جذب پوست نمی شود. عدم استفاده از کرم ضدآفتاب در دوران بارداری، پوست را دچار لکه هایی می کند که از بین بردن آنها پس از دوران بارداری، دشوار است.

یک محصول ضدآفتاب مینرال، مناسب برای استفاده در دوران بارداری:

ضدآفتاب 

از آنجاييکه در اين محصول از هيچ يک از فيلترهاي شيميايي استفاده نشده است، خانمهاي باردار مي توانند با اطمينان خاطر از اين نوع ضدآفتاب استفاده نمايند. افرادي که داراي پوستهاي حساس مي باشند و پوستشان نسبت به ضدآفتابهاي معمولي (ضدآفتابهاي حاوي فيلترهاي شيميايي) واکنش نشان مي دهد، قادرند از اين محصول استفاده نمايند بدون آنکه حساسيتي بر روي پوستشان بوجود آيد. اين محصول همچنين براي کودکان بالاي 2 سال نيز مناسب مي باشد.

فرمولاسيون خاص اين محصول اشعه UV را همزمان جذب، منعکس و پراکنده مي کند. به دليل استقامت بالاي فيلترهاي بکار رفته در اين محصول، در مکانهایی که امکان تجدید دوباره ضد آفتاب وجود ندارد مانند کوه ، اسکی و ساحل این محصول پیشنهاد می گردد.

تهیه و تنظیم : واحد تحقیق و پژوهش الارو

نظر بگذارید