برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
راهنمای-لیست-خرید-سیسمونی-نوزاد

لیست سیسمونی

این مطلب درباره چک لیست خرید سیسمونی است. شما می‌توانید براساس نیاز خود از موارد آورده شده در لیست خرید سیسمونی، لیست شخصی خود را بسازید.
فروشگاه اینترنتی کودکو به عنوان یک مرجع خرید برای سیسمونی نوزاد تلاش می‌کند تا در هموار کردن مسیر خرید سیسمونی به نومادران کمک کند. برای اینکه بتوانید هم لیست سیسمونی مختصر و مفید داشته باشید و هم لیست کامل خرید سیسمونی، دراین چک لیست هم درباره وسایل ضروری سیسمونی صحبت کرده‌ایم و هم وسایلی که داشتن آن‌ها ضروری نیست اما در اختیار داشتن آن‌ها خوب است. بعد از مرور این لیست می‌توانید با توجه به بودجه‌ مورد نظر خود انتخاب کاربردی و مناسبی داشته باشید.   

برنامه‌ریزی برای خرید سیسمونی یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که در زمان انتظار برای تولد نوزاد، انجام می‌دهیم. سوال اصلی این است که خرید سیسمونی شامل چه وسایلی است؟
با تمام هیجان و لذتی که خرید سیسمونی دارد، نوشتن لیست تهیه سیسمونی برای نوپدران و نومادران کاری همراه با استرس است. در مسیر خرید سیسمونی ممکن است ابهامات زیادی وجود داشته باشد. مثل برآورد کردن هزینه سیسمونی یا سوالاتی مثل اینکه لیست سیمونی پسر با لیست سیسمونی دختر متفاوت است؟ برای روز زایمان در بیمارستان چه وسایلی نیاز دارم؟ و سوالاتی از این دست. با ما همراه باشید تا در ادامه لیست سیسمونی را با هم مرور کنیم.

وسایل ضروری سیسمونی چیست؟

با در نظر گرفتن بودجه خرید سیسمونی و مدیریت فضای خانه، ممکن است بعضی‌ از نومادران و نوپدران به دنبال لیست سیسمونی جمع‌ وجور باشند .
شاید هم جزو گروهی باشید که معتقدید در ابتدا باید یک لیست مختصر و مفید برای تهیه لوازم مورد نیاز نوزاد داشته باشید و باقی وسایل را به‌روز و هم‌زمان با رشد کودک خریداری کنید.
لیست سیسمونی ضروری یعنی لیست وسایلی که زندگی روزمره با نوزاد را برای شما می‌تواند به یک زندگی روزمره راحت‌تر با نوزاد تبدیل بکند و نبود این وسایل کار شما را در رفع نیازهای کودک دشوار می‌کند.

لیست کامل سیسمونی نوزاد و مادر

وجود بعضی از وسایل در لیست سیسمونی ضروری نیست اما خرید این وسایل به ایمنی و بهداشت و در نهایت به راحتی و امنیت بیشتر مادر و پدر و نوزاد کمک زیادی می‌کند. خوب است که در صورت امکان این وسایل را تهیه کنید.

به عنوان مثال پیجر و مانیتور اتاق کودک وسیله ضروری سیسمونی نیست. اما استفاده از این وسیله باعث می‌شود شب‌ها با آرامش بیشتری در تخت بمانید. بنابراین دیگر ترس از اتفاقات خطرناکی که در خواب برای نوزاد اتفاق می‌افتد را ندارید یا هنگامی که برای آشپزی به آشپزخانه می‌روید، نوزاد در دیدرس شما است.

ما به شما توصیه می‌کنیم در صورتی‌که امکان فراهم کردن این وسایل سیسمونی را دارید، به چک لیست سیسمونی نوزاد همراه با عکس ما دقت کنید و آن‌ها را در لیست سیسمونی بگنجانید تا از خرید خود نهایت لذت را ببرید.

لیست سیسمونی مورد نیاز مادر

در لیست خرید سیسمونی همه وسایل سیسمونی برای نوزاد نیست، بعضی از اقلام لیست سیسمونی برای مادری که تازه زایمان کرده ضروری است. خرید این وسایل از لیست سیسمونی نه تنها برای آسایش، بلکه برای بهداشت، سلامت مادر و پیشگیری از عوارض جسمی و روانی پس از زایمان ضروری است.

لوازم ضروری سیسمونی مورد نیاز مادر

اگر قصد شیردهی به نوزاد از سینه را دارید، بالش شیردهی پروسه شیر دادن در وضعیت صحیح را میسر می‌کند. با استفاده از بالش شیردهی کمتر خسته می‌شوید و فشار کمتری به کمر، گردن و ستون فقرات وارد می‌شود. نوزاد هم راحت‌تر شیر می‌خورد.

بالش شیردهی

 شیردهی از سینه به نوزاد در ماه‌های اول 8 الی 12 بار تکرار می‌شود. بنابراین لباس جلودکمه‌دار یا زیپ‌دار به شیردهی راحت و آرامش شما کمک می‌کند.

انواع مدل لباس شیردهی

شیردوش در دو نوع دستی و برقی تولید می‌شود. شیردوش در اوایل شیردهی برای تنظیم جریان شیر و همچنین برای وقتی که می‌خواهید شیر را ذخیره کنید و مراقب دیگری شیر را به نوزاد بدهد، ضروری است.

خرید شیردوش برقی

این سوتین از قسمت جلو باز می‌شود و امکان شیردهی بدون باز کردن کامل سینه‌بند را فراهم می‌کند. این مدل سینه‌بند، شیردهی به‌خصوص در خارج از منزل را آسان‌تر می‌کند. توصیه می‌کنیم حداقل 2 عدد سوتین شیردهی تهیه کنید.

خرید سینه‌بند شیردهی

وسایلی که در روزمره نوزاد نیاز دارید هنگام خروج از خانه باید در این ساک جا بگیرد. این ملزومات شامل پوشک، لباس اضافه برای کودک در صورت نیاز به تعویض، شیشه شیر، ظرف شیرخشک، کرم کودک و پماد سوختگی، کلاه و کاپشن برای فصل سرما، پتو، پیشبند و دستمال مرطوب است. این کیف حداقل تا دو سال پس از تولد همراه مادر است. بنابراین با توجه به سبک استفاده از کیف نوزاد، سایز آن را انتخاب کنید.

خرید ساک لوازم نوزاد و کودک

هنگام عاروق‌گیری ز نوزاد، مادر این پارچه‌ها را روی شانه خود قرار می دهد. وقتی نوزاد روی سرشانه قرا گرفت تا هوای اضافه از معده او خارج شود، صورتش روی پارچه قرار می‌گیرد. در بسیاری از مواقع همراه عاروق مقادیری شیر هم بالا می‌آید. کاربرد این پارچه کثیف نشدن لباس مادر است. توصیه ما تهیه  حداقل سه پارچه عاروق‌گیر است.

آروغ‌گیر بچه

لوازم سیسمونی مادر که خوب است داشته باشید

فرصت شیردهی در آرامش و خلوت همیشه و همه‌جا مهیا نیست. نوزادان در خیابان، مطب دکتر، پاساژ، ماشین و وسایل حمل‌‌و‌نقل عمومی ممکن است گریه کنند و شیر بخواهند. وقتی مادر یک کاور شیردهی  را در ساک مادر و نوزاد به‌همراه خود دارد، با خیال راحت هر جا که لازم باشد به نوزاد خود شیر می‌دهد.

کاور شیردهی

در دوران شیردهی مخصوصا در اوایل شیردهی، نوزاد هنوز بلد نیست تمام هاله سینه مادر را در دهان بگیرد و به‌طور صحیح شیر بخورد، بنابراین سینه زخم می‌شود. به توصیه پزشک خود کرم مناسب را تهیه کنید.

پماد شقاق سینه در شیردهی

ممکن است قبل و بعد شیردهی به کودک، شیر نشت کند و لباس شما خیس بشود. برای جلوگیری از این موضوع می‌توانید پد سینه تهیه کنید.

خرید پد سینه

اگر فضای کافی برای قرار دادن صندلی شیردهی دارید به شما توصیه می‌کنیم این وسیله را تهیه کنید. صندلی شیردهی زاویه مناسب بدن شما و نوزاد را در حالت شیردهی تنظیم می‌کند و از عوارض جسمی ناشی از شیردهی نادرست جلوگیری می‌کند.

قیمت صندلی شیردهی

ظروف ذخیره شیر به شما کمک می‌کند در هر بار استفاده از شیردوش، مقدار بیشتری شیر ذخیره کنید و در این ظروف استریل کنید. شما می‌توانید این شیر را در یخچال برای نوبت‌های شیردهی بعدی ذخیره کنید.

ظرف نگه‌داری شیر مادر

لیست سیسمونی ضروری نوزاد

لوازم ضروری سیسمونی نوزاد

در لیست خرید ضروری سیسمونی نوزاد با  خرید دو دسته اقلام مواجه‌ایم. اقلام بزرگ مثل صندلی ماشین و اقلام کوچک مثل پستونک یا تب‌سنج کودک. در این قسمت از  لیست موارد ضروری سیسمونی نوزاد و لیست کامل را به تفکیک با هم مرور می‌کنیم.

لیست وسایل ضروری گردش و سفر

وسایل سفر با نوزاد

  هنگام استفاده از خودرو، کودک باید در کریر (صندلی ماشین نوزاد) قرار داده شود تا از امنیت کافی برخوردار باشد. همان‌گونه که بزرگترها باید در خودرو کمربند ایمنی ببندند تا در صورت وقوع تصادف احتمال صدمه دیدن آن‌ها کاهش پیدا کند، کودک و نوزاد هم باید در صندلی نوزاد که به درستی نصب شده است بنشینند.

خرید کریر بچه

لوازم سیسمونی گردش و سفر که خوب است داشته باشید

کالسکه برای پیاده روی، هنگام خرید و در سفر مورد استفاده است. کالسکه‌ای که برای نوزاد در نظر می گیرید باید امکان ایجاد زاویه خواب داشته باشد. بهتر است کالسکه و کریر را هم‌زمان خریداری کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید این مدل کریر را روی کالسکه به‌صورت ایمن نصب کنید.

قیمت انواع کالسکه نوزاد

تخت‌خواب سفری، یک تخت کودک قابل جمع شدن است. این تخت هم می‌تواند به عنوان فضایی محصور برای بازی کودک و هم برای خواب استفاده شود. تخت‌پارک قابل‌حمل است و می‌توانید آن را همراه خود به سفر ببرید.

تخت سفری نوزاد و کودک

با بستن آغوشی کودک در آغوش شماست اما دستان شما آزاد است. در این حالت قادر به انجام کارهای روزانه‌ هستید. در انتخاب آغوشی دقت به مواردی نظیر سبک بودن، خنک بودن، تناسب با آناتومی نوزاد برای پیشگیری از آسیب رسیدن به فرم لگن و ستون فقرات نوزاد بسیار مهم است.

آغوشی نوزاد خوبه؟

یک مدل سبد حمل نوزاد است که هم به‌تنهایی و هم بر روی کالسکه نصب می‌شود. کریکات مثل کریر نمی‌تواند به عنوان صندلی ماشین استفاده شود.

کاربرد کریکات

بهتر است لباس نوزاد و کودک در ساک سفری یا چمدان مخصوص خودش باشد. این کار هم به کودک احساس استقلال می‌دهد و هم به بهداشت خانواده کمک می‌کند.

 چمدان بچه‌گانه

استفاده از کالسکه در هوای برفی و بارانی هم جذاب است به شرط اینکه تجهیزات لازم را به‌همراه داشته‌باشید. کاور کالسکه و گرم‌کن پا به شما کمک می‌کند در فصل‌ سرد سال هم بتوانید با نوزاد خود به گردش در هوای آزاد بروید. وقتی که ناگهان برف و باران شروع می‌شود، کاور باران مانع از وارد شدن هوای سرد، باران و گرد و خاک به فضای کالسکه می‌شود.

کاور باران کالسکه

خرید وسایلی مثل سایبان صندلی ماشین، کاور تابستانه صندلی، سایبان ماشین و... ضروری نیست اما به آرامش بیشتر کودک در ماشین مخصوصا در مسافت طولانی مثل جاده بین‌شهری کمک می‌کند.

خرید لوازم جانبی صندلی کودک

قنداق فرنگی در واقع کیسه خوابی است که بند، دکمه، زیپ یا چسب محکمی دارد. قنداق‌فرنگی جای گرم و نرمی برای نوزاد در هوای سرد بیرون از خانه است.

کیسه‌خواب نوزاد

لیست وسایل ضروری خواب نوزاد

لوازم ضروری خواب کودک

 فراهم کردن محیطی مطلوب و ارگونومیک برای خواب نوزاد ضروری است. تشک نوزادی که کمی شیب‌دار است، مشکلات ریفلاکس را به حداقل می‌رساند. 

خرید تشک آنتی ریفلاکس نوزاد

پتو ساده و دورپیچ از خریدهای ضروری سیسمونی است. در ماه‌های اول برای مراقبت از نوزاد در هوای آزاد و پس از حمام از پتوی دورپیچ استفاده می‌شود . در فضای بیرون از خانه بهتر است این پتو کلاه‌دار باشد.

خرید پتو دورپیچ نوزاد

لوازم سیسمونی خواب نوزاد که خوب است داشته باشید

متخصصین می‌گویند هنگام خواب شب، از نظر ایمنی و روانی، نباید نوزاد را کاملا در آغوش و در تماس با خود خواباند. تخت کنار مادر انتخاب خوبی برای رعایت این توصیه است. یک طرف تخت کنار مادر دیواره ندارد و به تخت مادر وصل می‌شود. بنابراین نوزاد کاملا تحت کنترل پدر و مادر است بدون اینکه در تخت آن‌ها باشد.

انواع تخت کنار مادر

اگر فضای کمی دارید گهواره جای کم‌تری نسبت به تخت کنار مادر می‌گیرد اما زمان کم‌تری هم استفاده می‌شود و البته قیمت مناسب‌تری هم دارد.

قیمت گهواره

 غلت‌گیر برای حفظ نوزاد از خطرات غلت زدن طراحی و تولید شده‌‌است. با استفاده از غلت‌گیر نوزاد در طول شب خیالتان از بابت مشکلات تنفسی و خطرات ناشی از غلت زدن راحت می‌شود.

غلت گیر نوزاد

نی‌نی لای‌لای برقی یا ساده یک نشیمن دارد که کودک درون آن قرار می‌گیرد. نی‌نی لای‌لای با حرکات بالا و پایین به آرام کردن کودک کمک می‌کند. با این وسیله می‌توانید زمینه خواب راحت کودک را فراهم کنید.

قنداق کردن یعنی پیچیدن یک ملحفه سبک دور بدن نوزاد. کودک اگر اصولی قنداق بشود، مثل 9 ماهی که در آغوش رحم مادر بوده‌است، احساس امنیت می‌کند. قنداق کردن نوزاد با استفاده از محصولی استاندارد، یک تکنیک موثر برای خواب عمیق و راحت نوزاد است.

قنداق بچه

لیست لوازم ضروری غذاخوری نوزاد( صفر تا شش ماهگی)

لوازم ضروری غذاخوری نوزاد

  اگر شیردهی دوگانه؛ شیر خشک و شیر مادر یا شیردهی با شیر خشک را انتخاب کردید، خرید شیشه شیر برای نوزاد ضروری است. توصیه ما تهیه شیشه شیر در سایزهای مختلف و حداقل 5 عدد است.

خرید شیشه شیر نوزاد

بعد از چند وقت استفاده از شیشه شیرنوزاد، برای رعایت موارد بهداشتی باید سرشیشه را عوض کنیم. بنابراین خرید حداقل دو سرشیشه مناسب برند شیشه شیر نوزاد توصیه می‌شود.

سرشیشه شیر نوزاد

وقتی خارج از منزل در جاده یا پیک‌نیک هستید، برای درست کردن شیر خشک یا غذای کمکی به آب جوشیده احتیاج دارید. بهتر است این آب را در فلاسکی که مخصوص نوزاد است به همراه داشته باشید.

فلاسک آب نوزاد

اگر قصد شیردهی با شیرخشک دارید، خرید شیرخشک ضروری است. دقت کنید شیر خشکی که تهیه می‌کنید مناسب بدو تولد باشد. برای این‌کار باید به برچسب عدد روی بدنه شیر خشک دقت کنید. 

شیرخشک بچه

لوازم غذاخوری نوزاد که خوب است داشته باشید(صفر تا شش ماهگی)

استفاده از پستانک در ماه‌های اول تولد که همراه کولیک و ریفلاکس است، توصیه می‌شود. پستانک می‌تواند مثل مسکن برای درد نوزاد باشد اما زیاده‌روی در استفاده از آن و به صورت عادت روزانه توصیه نمی‌شود. حواستان باشد هنگام خرید پستانک برای سیسمونی، سایز آن متناسب با بدو تولد باشد.

پستانک خوب است؟

به وسیله استریل‌کننده شیشه شیر، بطری شیر، سرشیشه و سایر ظروف کودک را می‌توانید ضدعفونی و استریل کنید. این وسیله معمولا برقی است اما انواعی از محفظه استریل کننده نیز وجود دارند که شیشه شیر را داخل آن گذاشته و سپس محفظه را داخل مایکرویو قرار می‌دهید و عمل استریل به کمک امواج مایکرویو انجام می‌شود.

استریل شیشه شیر کودک

برای حمل شیرخشک در بیرون از خانه، این ظروف در اندازه‌های مختلف موجود هستند و می‌توانند از یک تا چند وعده شیرخشک را در داخل خود نگاه دارند. انواعی از ظروف شیرخشک که دارای چند محفظه تک وعده‌ای هستند کار را برای شما خیلی راحت خواهند کرد.

محفظه شیر خشک کودک

دستگاه شیر ساز مشکل جوش آوردن آب و رساندن به دمای موردنظر را حل می‌کند. این دستگاه با اعلام آماده شدن آب برای حل کردن شیرخشک داخل آن، عملیات آماده‌سازی محلول شیرخشک نوزاد را سرعت می‌بخشد. برخی از دستگاه‌های شیرساز بطری را استریلیزه هم می‌کنند.

دستگاه شیرساز نوزاد

پروسه آماده کردن شیرخشک مخصوصا در ساعات نیمه‌شب سخت و طاقت‌فرسا است. وجود دستگاهی برای گرم کردن بطری شیر به راحت شدن این پروسه کمک می‌کند.

گرمکن شیشه شیر نوزاد

خشک‌کن یا پایه آبکشی شیشه شیر کمک می‌کند تا بطری شیر نوزاد به صورت بهداشتی خشک شود. خشک کردن بطری با حوله و روی پارچه ممکن است برای نوزاد حساسیت‌زا باشد. پرزهای پارچه ممکن است در شیشه‌شیر بمانند و از طرفی هوا به‌خوبی در شیشه‌شیر جریان پیدا نکند.

خشک‌کن شیشیه شیر نوزاد

لیست لوازم ضروری غذاخوری نوزاد (از شش ماهگی به بعد)

  ظرف غذای کودک شامل قاشق و چنگال کودک و بشقاب کودک است. بهتر است وقتی کودک شروع به خوردن غذا می‌کند، ظرف غذایی جدا از دیگر اعضای خانواده داشته‌باشد. این توصیه هم به لحاظ بهداشتی مهم است و هم اینکه ظرف‌های فانتزی و کودکانه در برانگیختن اشتهای کودک به غذاخوردن موثر است.

ظرف غذای کودک

لوازم غذاخوری نوزاد که خوب است داشته باشید(از شش ماهگی به بعد)

یک صندلی مخصوص غذاخوری کودک با ارتفاع مناسب از بهترین تجربه‌های خرید سیسمونی است. صندلی غذا از راه رفتن کودک و بازیگوشی او هنگام غذا خوردن جلوگیری می‌کند.

صندلی غذای کودک

فلاسک پوره غذا کمک می‌کند تا غذای کمکی کودک را به‌راحتی حمل کنید. کودک هم به‌راحتی می‌تواند آن را در دست بگیرد و احساس استقلال کند.

فلاسک پوره غذا کودک

سرلاک از شیرخشک غلیظ‌تر است و ظرف مخصوص خودش را لازم دارد. کودک می‌تواند سرلاک‌خوری را در دستش بگیرد و با استقلال کامل سرلاک بخورد.

سرلاک خوری کودک

این توری به کودک شما اجازه می‌دهد شروع به خوردن تکه های کوچک غذا کند بدون اینکه نگران خطر خفگی با غذای جامد باشید.

پستانک میوه‌خوری کودک

با کمک غذاساز کودک در زمان کوتاهی می‌توانید مواد اولیه غذا را در حجم کم بخارپز کنید. سرعت پخت باعث می‌شود ویتامین مواد اولیه غذا حفظ شود.

غذاساز کودک

لیست لباس ضروری نوزاد

لباس ضروری نوزاد

 همه تکه‌های لباس نوزاد (بادی، مانتو، سرهمی، کلاه و..) در یک پک به نام ست لباس بیمارستانی قرار دارد و می‌توانید به عنوان اولین لباس بعد از تولد به نوزاد بپوشانید.

لباس بیمارستانی نوزاد

در روزهای بعد از تولد بند ناف نوزاد خشک می‌شود. بادی‌های سایز صفر که جای بند ناف دارند برای تعویض لباس و اذیت نشدن نوزاد راحت‌تر هستند. سایز صفر به سایز نوزاد تازه متولد شده اطلاق می‌شود. در خرید سایز صفر به وزن نوزاد در آخرین سونوگرافی دقت کنید. نوزادان با وزن بیشتر به سایز صفر کمتری احتیاج دارند. معمولا خرید 4 تا 6 بادی و شلوار برای ماه اول تولد توصیه می‌شود.

بادی و شلوار نوزادی

بعد از اولین ماه تولد که نوزاد کمی وزن گرفت، بادی و شلوار سایز یک که مناسب تا سه ماهگی است استفاده می‌شود. توصیه ما خرید حداقل 4 تا 6 بادی سایز 1 است.

خرید بادی سایز یک

سرهمی یک بلوز و شلوار یکسره است و روی بادی پوشیده می شود. خرید حداقل 3 سرهمی به دلیل پوشش خوبی که دارد، توصیه می‌شود. جنس سرهمی بستگی به فصلی دارد که نوزاد به دنیا می‌آید ولی برای لباس داخل منزل سرهمی نخی توصیه می‌شود.

سرهمی نوزاد

 نوزادان بعد از تولد ممکن است دستشان را زیاد به سمت صورت ببرند یا رفلاکس مورو داشته‌باشند و صورت خود را زخم کنند. با توجه به توصیه پزشک می‌توانید از دستکش نخی پس از تولد استفاده کنید.

دستکش نخی نوزاد

  کلاه نخی برای محافظت نوزاد از باد کولر و سرما و همچنین بعد از حمام توصیه می‌شود. این کلاه‌ها در دو مدل بند‌دار و ساده هستند. توصیه ما تهیه حداقل 2 عدد کلاه نخی است.

خرید کلاه نخی بچه

  جوراب نوزادی برای محافظت از سرما توصیه می‌شود. خرید حداقل 2 عدد جوراب در سیسمونی لازم است.

خرید جوراب بچگانه

لباس سیسمونی نوزاد که خوب است داشته باشید

 در روزهای بعد از تولد معمولا زیاد نوزاد را به مکان‌های شلوغ نمی‌بریم اما شاید لازم باشد برای دورهمی کوچک پس از تولد یا عکاسی از نوزاد، یک یا دو دست لباس مهمونی در چک‌لیست سیسمونی بگنجانیم.

لباس مهمانی نوزاد

کفش و پاپوش نوزاد مناسب راه رفتن نیست اما جزو لوازم فانتزی برای عکاسی و خوشتیپ‌تر شدن دلبند ماست. 

پاپوش بچگانه

خرید لباس، دستکش و کلاه بافتنی برای کودکی که در فصل سرما متولد می‌شود توصیه می‌شود.

لباس بافتنی بچگانه

زیورآلات یا اکسسوری نوزاد شامل هدبند، دستبند، کلاه فانتزی و ... ضروری نیستند اما برای عکاسی جذاب و بسیار کاربردی هستند.

هدبند دخترانه

لیست وسایل ضروری تعویض پوشک

لولزم ضروری عوض کردن پوشک نوزاد

 هنگام تعویض پوشک نوزاد نیاز به زیرانداز داریم تا وسایل تعویض و بدن نوزاد در تماس با فرش یا روتختی نباشد. جنس این زیر‌انداز می‌تواند از پارچه یا پلاستیک و مدل آن یک‌بارمصرف باشد.

زیرانداز تعویض نوزاد یکبار مصرف

پوشک در خرید سیسمونی ضروری است اما توصیه ما این است برای شروع فقط 2 بسته پوشک بخرید. بعد از تولد نوزاد و تست پوشک، مشخص می‌شود پوست نوزاد با چه پوشکی سازگارتر است. نکته دیگر این است که رشد نوزادان متفاوت است و انتخاب سایز پوشک هم بستگی به جثه و رشد نوزاد دارد.

قیمت پوشک

 در اوایل تولد پوشک نوزاد حداقل روزی 6 بار عوض می‌شود. زمانی که نوزاد خواب است یا دسترسی به آب ندارید، استفاده از دستمال مرطوب برای پاک کردن ادرار نوزاد، توصیه می‌شود. دقت کنید دستمال مرطوب فاقد بو، پاربن و الکل باشد.

دستمال مرطوب نوزاد

نوزادان پوست حساسی دارند. استفاده از کرم و پودر پیشگیری از سوختگی ناشی از ادرار به آرامش نوزاد کمک زیادی می‌کند.

کرم سوختگی بچه

لیست وسایل تعویض پوشک نوزاد که خوب است داشته باشید

میزی است که یک تشک‌چه نرم (تشک تعویض) روی آن قرار می‌گیرد و پوشک کودک را روی آن تعویض می‌کنیم. همه وسایل تعویض را مرتب و منظم روی میز می‌گذاریم تا کاری که در روز چندین بار مجبور به انجام آن هستیم با سرعت و راحتی بیشتری انجام گیرد. بزرگ‌ترین مزیت میز تعویض این است که برای تعویض پوشک خم نمی‌شویم  و کمردرد نمی‌گیریم.

میز تعویض نوزاد

یک تشک کوچک و نرم که بر روی میز تعویض یا میز یا تخت خواب یا جای مناسب دیگری قرار داده می‌شود تا کودک را برای عوض کردن پوشک روی آن قرار دهیم. البته تشک تعویض باید کاور ضدآب هم داشته باشد. تهیه چند عدد روکش تشک تعویض که معولا جنس حوله‌ای دارند هم توصیه می‌شود تا همیشه سطح تمیزی برای تعویض پوشک در اختیار داشته باشید.

تشک تعویض نوزاد

یک سطل دردار مخصوص پوشک کمک می‌کند تا بوی پوشک کثیف در داخل فضای خانه پخش نشود. بعضی از انواع سطل پوشک مکانیزمی دارند که بطور خودکار پوشک کثیف را در داخل کیسه پلاستیکی قرارداده و سر آن را می‌بندند.

سطل پوشک

مشخص است که همیشه نمی‌توانیم بسته پوشک را همراه خود به خارج از منزل ببریم. داشتن کیف پوشک کمک می‌کند تا چند عدد پوشک را به صورت بهداشتی همراه خود داشته باشیم.

کیف پوشک نوزاد

می‌دانید که حداقل در یک‌سال اول بعد از تولد نوزاد، لباس‌های کودک باید جدا از سایر اعضای خانواده شسته شود. وقتی که می‌خواهید در حجم کم و در زمان کوتاهی لباس‌های نوزاد را بشویید و خشک کنید، مینی ‌واش چاره کار است.

منی‌ واش چیست؟

لیست لوازم بهداشتی ضروری نوزاد

لوازم بهداشتی نوزاد

 تب نوزادان در ماه‌های اول باید کنترل شود. عدم رسیدگی به تب عوارض خطرناکی دارد. بنابراین وجود یک تب‌سنج دیجیتال در خانه برای تب‌های شبانه لازم است.

تب‌ سنج کودک

ناخن‌گیر نوزاد مناسب سایز انگشت‌های کوچولوی دست نوزاد است و مدل‌های مختلفی چون قیچی، ذره‌بین‌دار و معمولی دارد.

قیمت ناخن‌گیر نوزاد

درست است که نوزاد دندان ندارد اما محافظت از لثه نوزاد مساوی با رعایت بهداشت دندان‌هایی است که قرار است درون این لثه بروید. از ماه‌های ابتدایی تولد لثه نوزاد را با یک مسواک انگشتی نرم تمیز کنید.

مسواک انگشتی نوزاد

پوست نوزادان دایم در تماس با لباس آن‌ها است. لطیف بودن لباس برای پوست حساس نوزاد مهم است. بنابراین خرید شوینده مخصوص لباس نوزاد با فرمولی ملایم مهم است.

مایع لباسشویی کودک

لیست لوازم بهداشتی نوزاد که خوب است داشته باشید

پوار وسیله‌ای برای تخلیه بینی نوزاد و برای کمک به تنفس بهتر کودک است. پوار در دو نوع مکشی و برقی موجود است.

پوآر بینی چیست

قاشق و سرنگ داروخوری استاندارد، مدرج و دقیق هستند و خرید آن توصیه می‌شود.

ست دارخوری نوزاد

برای رعایت نظافت شخصی و ماساژ پوست سر خوب است خرید شانه و برس شخصی در لیست سیسمونی قرار بگیرد.

برس و شانه نوزاد

استفاده از گوش‌پاکن بزرگسالان برای نوزاد خطرناک است. اگر تمایل به استفاده از گوش‌پاکن دارید باید از مدل محافظ‌دار و مخصوص نوزادان استفاده کنید.

گوش پاک کن نوزاد

برای استفاده بهداشتی از پستانک و در دسترس بودن آن در طول شبانه‌روز می‌توان از بند و محفظه پستانک استفاده کرد.

بند پستانک

دندان نوزادان از 3 ماهگی به بعد در حال رویش است. دندان‌گیر به نوزادی که در حال درآوردن دندان است کمک می‌کند تا این مرحله را راحت‌تر پشت سر بگذارد و خارش و درد را کمتر احساس کند.

دندانگیر کودک

تمیز کردن اصولی شیشه‌شیر یعنی تمام بخش‌ها و گوشه‌های شیشه‌شیر شسته و تمیز شود. برای این‌ کار نیاز به شیشه‌شور دارید چون با دست نمی‌توانید گوشه‌های شیشه را تمیز کنید. برای سرشیشه هم به یک سرشیشه شور نیاز است.

شیشه‌شور شیشه شیر نوزاد

دستگاه بخور هوای اتاق نوزاد را مرطوب می‌کند و کمک زیادی به پیشگیری و همچنین درمان سرماخوردگی نوزاد می‌کند. 

بهترین دستگاه بخور برای نوزاد

لیست وسایل ایمنی ضروری نوزاد

لوازم ایمنی کودک

 قبل از به دنیا آمدن نوزاد بهتر است لبه‌های تیز موجود در خانه را ایمن کنید. حرکات نوزاد و غلت زدن  از حدود سه ماهگی شروع می‌شود . بهتر است بستر رشد کودک در فضایی امن باشد.

محافظ لبه‌های تیز برای کودکان

می‌دانید که نوزادان درباره محیط و چیستی اجزای آن کنجکاو هستند. این کنجکاوی بخشی از مراحل رشد آن‌ها است. پریزهای برق را ایمن کنید تا هنگام کنجکاوی کودک آسوده‌خاطر باشید.

قفل پریز کودک

لیست وسایل ایمنی نوزاد که خوب است داشته باشید

پیجر مثل یک واکی تاکی است. با قرار دادن یک دستگاه کنار کودک و دستگاهی دیگر کنار خودتان می‌توانید زمانی که کودک در اتاق خواب است و شما در اتاق دیگری هستید صدای کودک را بشنوید و سریع به نیاز او رسیدگی کنید. شما می‌توانید از مانیتور کودک هم استفاده کنید تا تصویر کودک را هم داشته باشید.

پیجر در میهمانی ‌ها هم کاربرد دارد. مثلا وقتی کودک را در اتاق دیگری خواب است، می‌توانید بدون نیاز به سر زدن مکرر به محل خواب نوزاد، از میهمانی لذت ببرید.

پیجر اتاق کودک

لیست وسایل ضروری مبلمان اتاق نوزاد

دکوراسیون اتاق کودک

 برای نظم‌دهی به لباس‌های کودک و رعایت بهداشت نیاز است که کمد یا دراوری جداگانه برای او در نظر بگیریم.

دراور اتاق کودک

لیست وسایل مبلمان اتاق نوزاد که خوب است داشته باشید

کف‌پوش فومی و پازلی هم وسیله‌ بازی کودک است و هم وسیله ایمن کردن اتاق کودک. وقتی کودک سر می‌خورد با داشتن کف‌پوش نگران آسیب جدی به او نیستیم.

کف‌پوش اتاق کدک

دمای اتاق کودک معمولا باید یک یا دو درجه خنک‌تر از دمای اتاق بزرگسالان باشد. این نکته مخصوصا در نوزادی مهم است. وجود دماسنج در اتاق، دقت در استاندارد بودن دمای اتاق را بالا می‌برد.

دماسنج اتاق نوزاد

پوستر دیواری یا استیکر دیواری فضای فانتزی و جذابی به اتاق کودک می‌دهد. در طراحی دکوراسیون اتاق کودک می‌توانید رنگ وسایل را خنثی انتخاب کنید و با پوستر یا استیکر به اتاق رنگ بدهید.

استیکر اتاق کودک

لوستر یا چراغ اتاق کودک یکی از المان‌های دکوراسیون اتاق کودک است. لوستر را معمولا با توجه به سبک دکوراسیون اتاق انتخاب می‌کنند.

فریم لوستر کودک

چراغ خواب و استفاده از آن به کودک حس آرامش و امنیت می‌دهد. بسیاری از کودکان خوابیدن در تاریکی را دوست ندارند. چراغ خواب با طراحی کودکانه مناسب این کوچولوها است.

چراغ خواب نوزاد

تاب برقی مثل نی‌نی لای‌لای موسیقی همراه حرکات بالا به پایین و به طرفین دارد و برای ساعتی کودک را سرگرم می‌کند. تفاوت آن با نی‌نی لای لای در گزینه‌های مختلف حرکتی است.

خرید تاب برقی کودک

اتاق کودک هم مثل اتاق بزرگسالان با تابلو زیباتر می‌شود. محتوای تابلو کودکان متناسب با سن آن‌ها است و جنبه تزیینی دارد.

خرید تابلو کودک

شلف دیواری اتاق کودک در طراحی‌های کودکانه مثل کشتی یا درخت و همچنین شلف ساده تولید می‌شود. شلف هم جنبه زیبایی و هم نظم‌دهی به اتاق دارد.

خرید شلف اتاق کودک

قاب عکس از اکسسوری‌های اتاق کودک و انتخاب آن کاملا سلیقه‌ای است.

قاب عکس نوزاد

با کمک ارگانایزر یا نظم‌دهنده می‌توانید وسایل ریز و کوچک را نظم ببخشید و همیشه در دسترس داشته باشید.

ارگانایزر کودک

سبد یا جعبه اسباب‌بازی نقش زیادی در مرتب کردن اتاق کودک و سامان‌دهی آن دارد. ضمن اینکه معمولا طرح‌های فانتزی آن در زیبایی بصری دکوراسیون اتاق تاثیر دارد.

جعبه اسباب بازی بزرگ

اگر کمد لباس تهیه کرده‌اید، خرید چوب‌لباسی برای نظم‌دهی به لباس‌ها در کمد یادتان نرود. این چوب‌لباسی‌ها سایز لباس بچه است.

چوب لباسی کودک

راکر صندلی است که حالت گهواره‌ای دارد و برای کودکان جذاب است. راکر هم به زیبایی مبلمان اتاق کودک کمک می‌کند و هم اسباب‌بازی فوق‌العاده‌ای است.

راکر بچه

لیست اسباب‌بازی سیسمونی(صفر تا 6 ماهگی)

اسباب بازی نوزادی

 جغجغه باب آشنایی نوزاد با دنیای اسباب‌بازی است و نقش پررنگی در برانگیختن حواس پنج‌گانه نوزاد دارد.

قیمت جغجغه

پلی جیم نوعی تشک بازی برای نوزادان است. نوزاد روی آن دراز می‌کشد و بالای سر او میله منحنی وجود دارد. به میله آویزهای مختلف و اسباب‌بازی وصل است. پلی جیم می‌تواند موزیکال باشد. این اسباب‌بازی برای ارتقای مهارت‌های رشدی کودک انتخاب خوبی است.

پلی جیم چیست

آشنایی با کتاب از همان دوران نوزادی باعث می‌شود عادت کتاب‌خوانی در کودک اتفاق بیفتد. کتاب‌های نوزادی معمولا پارچه‌ای، ایمن و رنگارنگ هستند.

کتاب پارچه‌ای نوزاد

آویز تخت یا کریر برای سرگرم کردن نوزاد توصیه می‌شود. استفاده از این آویزها علاوه بر جنبه سرگرمی برای رشد مهارت‌های حرکتی و شناختی کودک توصیه می‌شوند.

آویز تخت یا کریر

 از سه ماهگی به بعد حواس نوزاد و مهارت‌های ارتباطی او قوی‌تر می‌شود. استفاده از اسباب‌بازی موزیکال مناسب سن نوزاد به رشد شناختی او کمک می‌کند.

اسباب‌بازی موزیکال

لیست وسایل موردنیاز روز زایمان

لوازم ساک زایمان

معمولا بیمارستانی که قرار است زایمان کنید، بعد از طی شدن مراحل بستری یک ساک که شامل لوازم شخصی مادر و نوزاد است، به همراه نومادر می‌دهد. اما اگر دوست دارید از لوازم شخصی خود استفاده کنید می‌توانید از لیست زیر استفاده کنید. فراموش نکنید که مدارک شناسایی پدر و مادر و نامه دکتر برای بستری را حتما همراه خود ببرید.

 • لباس بیمارستانی نوزاد
 • لباس راحتی جلو دکمه‌دار
 • کریر یا آغوشی نوزاد
 • شورت یک‌بار مصرف
 • نوار بهداشتی سایز بزرگ
 • یک جفت دمپایی

نکات مهم لیست خرید سیسمونی

 • تجربه خرید سیسمونی برای هر پدر و مادری متفاوت است و واقعیت این است که خرید سیسمونی کاری بسیار شخصی است. بنابراین انتخاب لیست سیسمونی مطابق با شرایط فرهنگی و اقتصادی هر خانواده است.
 • در چک لیست خرید سیسمونی توجه به فصلی که نوزاد به دنیا می‌آید و ویژگی‌های آب و هوا در این فصل را نظر بگیرید.
 • اگر خرید لباس سیسمونی را برای سنین بالاتر و نوپایی کودک انجام می‌دهید حتما حساب کنید که هر سنی معادل با چه فصل یا آب و هوایی می‌شود.
 • در ماه‌های اول تولد رشد نوزاد سرعت بیشتری دارد و به سرعت سایز عوض می‌کند. این نکته را در لیست تهیه سیسمونی مد نظر قرار دهید.
 • اگر هنوز جنسیت نوزاد مشخص نیست و رنگ سیسمونی برایتان مهم است می‌توانید از رنگ‌های خنثی یا رنگ‌های مشترک برای هر دو جنس پسرانه و دخترانه استفاده کنید.
 • سه ماهه دوم بارداری که هم از نظر بارداری شرایط بهتری دارید و هم جنسیت نوزاد را می‌دانید، بهترین زمان برای خرید سیسمونی است.
 • خرید سیسمونی را به ماه‌ آخر بارداری که اضافه وزن زیادی دارید و حتی ممکن است غافلگیر شوید و نوزاد زودتر به دنیا بیاید، موکول نکنید.
 • خرید سیسمونی از فروشگاه‌های اینترنتی یک امکان عالی و اقتصادی است. این فروشگاه‌ها معمولا فرصت مرجوع کردن کالا را هم دارند.مزیت خرید آنلاین‌ این است که مادر باردار از ترافیک و آلودگی هوا و استرس زیاد دور می‌شود.

فهرست

برای ذخیره در لیست آیتم‌های برگزیده وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود | ثبت‌نام